Sorin Grindeanu: Guvernul pe care îl conduc este un guvern politic, un guvern care are în spate o majoritate, o majoritate care este solidă şi care şi-a arătat într-o lună de zile această soliditate în parlament

0

“Sunt membru de 20 de ani în Partidul Social Democrat şi în toată această perioadă am văzut tot felul de coabitări. Dacă vă aduceți aminte, am văzut coabitări între domnul Tăriceanu şi domnul Băsescu, între un prim-ministru de un fel şi președinte de același fel, dar care aveau anumite puncte de vedere comune. Avem, de data asta – iar PSD a câștigat alegerile cu un scor unic, candidând singur, nu vorbim de alianțe, cu un scor unic, cu un procent unic, după revoluție, PSD condus de Liviu Dragnea, vă spuneam că avem, de data asta, iarăşi, o situație inedită, şi anume, faptul că este altcineva prim-ministru şi altcineva președinte la partid, partid care doar în urmă cu două luni a câștigat în maniera în care am câștigat alegerile – este o situație inedită. Vreau să vă spun că relaţia mea cu domnul Liviu Dragnea, apropo de coabitare şi de ceea ce înseamnă lucrurile acestea, este absolut la fel cum era şi în urmă cu o lună şi jumătate, când nu eram nici măcar propunere pentru prim-ministru”, a declarat premierul Sorin Grindeanu la Realitatea TV, în emisiunea “Realitatea românească”, moderată de Octavian Hoandră.

“Este o chestiune pe care eu înțeleg că poate fi şi face, şi a făcut în aceşti ani, de aceea vă spuneam de cei 20 de ani în care am văzut în fiecare gest, al fiecărui om politic, a fi speculat, a fi spus, de aceea a făcut primul ministru aşa şi președintele în altfel, sau președintele altcumva, fiindcă există tensiuni, şi aşa mai departe. Vă subliniez, guvernul pe care îl conduc este un guvern politic, un guvern care are în spate o majoritate, o majoritate care este solidă şi care şi-a arătat într-o lună de zile această soliditate în parlament. Noi suntem până la urmă susţinuţi – şi s-a văzut lucrul ăsta – de această majoritate, care a dat acest guvern. Acțiunile pe care le facem la guvern sunt acțiuni în concordanță cu programul de guvernare votat de oameni, un program de guvernare pe care avem datoria să-l punem în practică”, a mai spus premierul în cadrul aceleași emisiuni.

COMENTARII

Please enter your comment!
Please enter your name here