Finalul de stagiune poartă întotdeauna o încărcătură emoțională aparte, fiind o celebrare a excelenței muzicale și a legăturii profunde dintre orchestră și publicul său. Vineri, 26 iunie 2026, de la ora 19:00, Filarmonica „Oltenia” Craiova își ia rămas-bun de la melomani (până la stagiunea aniversară – 80 ani de la înființare prin decret regal) printr-un eveniment de o anvergură deosebită: „DIALOGUL TITANILOR: VERDI – BEETHOVEN – BRAHMS”.
Sub bagheta dirijorului MIHNEA IGNAT, Orchestra Simfonică va transpune publicul într-o călătorie prin marile momente ale muzicii universale. Programul serii este o reverență în fața geniului componistic: va debuta cu dramatismul electrizant al Uverturii operei „Nabucco” de GIUSEPPE VERDI, va continua cu sensibilitatea poetică a Concertului nr. 4 în Sol major pentru pian și orchestră de LUDWIG VAN BEETHOVEN – avându-l ca solist pe remarcabilul pianist MIHAI DIACONESCU – și se va încheia în acordurile luminoase și pastorale ale Simfoniei nr. 2 în Re major de JOHANNES BRAHMS.
Concertul de închidere a stagiunii este un regal dedicat iubitorilor de cultură din Craiova, o ultimă filă din #LegacySeason scrisă live pe scena de pe Calea Unirii Nr. 16. Locurile sunt limitate, iar biletele s-au pus în vânzare, atât la agenția Filarmonicii, cât și online.
Concertul este inclus în „Abonamentul Melomanului”. Biletele pot fi achiziționate la prețurile de 50 și 15 lei (pentru elevi, studenți și seniori) la agenția din Calea Unirii nr. 16 sau online:
Detalii: www.filarmonicaoltenia.ro.
Filarmonica „Oltenia” este o instituție publică de concerte subvenționată de Primăria Municipiului Craiova și Consiliul Local Municipal.
***
Ramona Bădescu Specialist Public Relations – Filarmonica ”Oltenia” Craiova
















