ZILELE RÂMNICULUI 2018 – Programul evenimentelor

0

Programul evenimentelor dedicate aniversării a 630 de ani de la prima atestare documentară a municipiului Râmnicu Vâlcea – ZILELE RÂMNICULUI 2018

Vineri, 18 mai

10.00: Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea – Şedinţa Festivă a Consiliului Local.

10.00, Scuarul Mircea cel Bătrân – Spectacolul ”Floralia – Primăvara oraşului meu” al copiilor de la grădiniţele din municipiu.

11.00: Paradă pe traseul Primăria Municipiului – Statuia lui Mircea cel Bătrân.

11.15, Statuia lui Mircea cel Bătrân – Moment artistic prezentat de Teatrul Municipal ”Ariel”

11.30: Scuarul Mircea cel Bătrân – Deschiderea oficială a Târgului Meşterilor Populari Vâlceni.

11.30: parcarea Shopping City – Concursul Naţional de Automodele ”Cupa Râmnicului” – concurs de automodele

15.00, parcarea Shopping City – Concursul Naţional de Automodele ”Cupa Râmnicului” – concurs de automodele

16.00, Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân – ”Cupa Râmnicului” la baschet.

18.00: Galeria de Artă ”Artex” – Expoziţie de pictură ”În artă prin diversitate” a artistului Valeriu Jabinski.

18.00: Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică populară cu artişti locali, Familia Nuţi şi Vasile Tapotă Lătăreţu, Orchestra ”Rapsodia Vâlceană”, Valentin Sanfira şi Olguţa Berbec.

19.00: Cinematograful ”Geo Saizescu” – Gala de deschidere a Festivalului Filmului European: proiecţia filmului ”Localul” – Paolo Genovese (Italia 2017).

20.00: Parcul Mircea cel Bătrân (Palatul Copiilor) – Concursul Naţional de Automodele ”Cupa Râmnicului” – demonstraţie de automodele.

Sâmbătă, 19 mai

9.00: Liceul Tehnologic Nicolae Pleşoianu – Concursul Naţional de Automodele ”Cupa Râmnicului” – concurs de automodele.

10.00 – 20.00: Scuarul Mircea cel Bătrân – Târgul Meşterilor Populari Vâlceni.

11.00: Colegiul Naţional de Informatică Matei Basarab – ”Cupa Râmnicului” la crocket

15.30, Cinematograful ”Geo Saizescu” – Festivalul Filmului European: proiecţia filmului ”O drumeţie scurtă” – Igor Bezinović (Croaţia 2017).

16.00: Parcul Zăvoi – ”Cupa Râmnicului” la patine cu role.

17.00: Cinematograful ”Geo Saizescu” – Festivalul Filmului European: proiecţia filmului ”În întuneric” – Fatih Akin (Germania 2017).

18.00: Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică etno-pop cu artişti locali, Sylvie, Mădălina Cernat, Connect-R şi Antonia.

18.00 – 24.00: ”Noaptea Europeană a Muzeelor” Intrare gratuită la Muzeul de Istorie, Muzeul de Artă şi Casa Memorială ”Anton Pann”

19.00: Filarmonica ”Ion Dumitrescu” – Deschiderea Festivalului Internaţional ”Tinere Talente”, Ediţia XXXIX – recital al tinerilor interpreţi sub genericul ”Talente în devenire”; prezintă prof. Mihaela Tomescu, Preşedinta Fundaţiei Culturale ”Remember Enescu”

19.00: Cinematograful ”Geo Saizescu” – Festivalul Filmului European: proiecţia filmului ”Rock’n Roll” – Guillaume Canet (Franţa 2017).

Duminică, 20 mai

10.00 – 20.00: Scuarul Mircea cel Bătrân – Târgul Meşterilor Populari Vâlceni.

10.00: ”Crosul Râmnicului” pe traseul Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân” – Calea lui Traian – bd. Tudor Vladimirescu – strada General Magheru – Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea.

11.00: Esplanada din fața Primăriei Municipiului – Festivitatea de premiere a câştigătorilor ”Crosului Râmnicului” şi ai Concursului ”Râmnic 630”

15.00: Cinematograful ”Geo Saizescu” – Festivalul Filmului European: proiecţia filmului ”Lumină intimă” – Ivan Passer (Cehoslovacia 1965).

16.00: Stadionul ”Zăvoi” – Finala mică şi Finala ”Cupei Râmnicului” la fotbal.

16.30: Cinematograful ”Geo Saizescu” – Festivalul Filmului European: proiecţia filmului ”Poveste de succes” – Kaspar Astrup Schröder (Danemarca 2017).

18.00: Zona Centrală – Sosirea la Râmnicu Vâlcea a ştafetei ”Peace Run 2018” – ”Alergarea pentru Pace”

18.00: Scuarul Mircea cel Bătrân – Concert de muzică pop-rock cu artişti locali, Cally Roda, Aris, Andreea Bălan & Band şi Voltaj.

18.30: Cinematograful ”Geo Saizescu” – Festivalul Filmului European: proiecţia fimului ”120 BPM – bătăi pe minut” – Robin Campillo (Franţa 2017).

19.00: Filarmonica ”Ion Dumitrescu” – Festivalul Internaţional ”Tinere Talente”, Ediţia XXXIX – ”Treptele celebrităţii” – tineri solişti în concert; orchestra simfonică a filarmonicii, Dirijor Ştefan Novak (Satu-Mare), prezintă prof. dr. Lavinia Coman, critic şi muzicolog.

22.00: Zona Centrală – Foc de artificii.

Luni, 21 mai

15.00: Muzeul de Artă – Expoziţia de icoane ”Chipuri ale sacrului”

19.00: Filarmonica ”Ion Dumitrescu” – Închiderea Festivalului Internaţional ”Tinere Talente”, Ediţia XXXIX–  ”Per aspera ad astram” – tineri solişti în concert; orchestra simfonică a filarmonicii, Dirijor Florin Totan, prezintă prof. dr. Lavinia Coman, critic şi muzicolog.

21.00: Scuarul Mircea cel Bătrân – Deschiderea ”Caravanei Fimului Românesc – Cartea şi Filmul”; proiecţia fimului ”Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război”, regia Sergiu Nicolaescu (proiecţiile din cadrul Caravanei se vor desfăşura în perioada 21-25.05.2018). 

Organizator principal: Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea

În parteneriat cu (în ordine alfabetică) Asociaţia CineCultura, Asociaţia ”Sportul pentru Toţi”, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea, Filarmonica ”Ion Dumitrescu”, Inspectoratul Şcolar Judeţean Vâlcea, Institutul Cultural Român, Muzeul Judeţean ”Aurelian Sacerdoţeanu”, Palatul Copiilor, Teatrul Municipal ”Ariel”, Uniunea Artiştilor Plastici – filiala Vâlcea.

Loading...

COMENTARII

Please enter your comment!
Please enter your name here