Joi, 6 iunie 2019, cu ocazia aniversării a zece ani de cooperare în cadrul Parteneriatului estic (EaP), miniștrii transporturilor din cele 28 de state membre ale UE și din cele șase țări din cadrul EaP s-au reunit la Luxemburg pentru a discuta despre cooperarea în domeniul transporturilor.
Principalele subiecte ale discuției au fost siguranța rutieră și infrastructura, inclusiv investițiile legate de rețeaua transeuropeană de transport (TEN-T) extinsă. Miniștrii au aprobat o declarație comună privind modalități specifice de a continua această cooperare.
















