Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Amărăști au desfășurat în Școala din Amărăști activități preventive privind siguranța pe stradă, în școli, precum și în mediul online.
Marți, 16 aprilie 2019, polițiștii au interacționat cu elevii claselor I-VIII, activitatea a avut ca scop informarea și educarea elevilor, în sensul adoptării unui comportament antivictimal și le-au furnizat elevilor informații cu privire la interacțiunea cu persoanele străine atât în viața reală, cât și în mediul online.
Pentru a evita implicarea în evenimentele rutiere elevilor le-au fost reamintite și regulile de circulație. Pe parcursul desfășurării activităților au fost proiectate materiale cu mesaje educative.














